Profile

Join date: Nov 4, 2022

About

Francuskojęzyczny dramat aborcyjny Audrey Diwan został już uznany za wielkie dzieło filmowe (zdobył główną nagrodę na festiwalu w Wenecji; niedawno Diwan była nominowana do nagrody Bafta za najlepszą reżyserię). Wysublimowany, w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu, oferuje ujęcie swingujących lat 60-tych, które zawiera obrazy tak piękne, jak wszystko na obrazie Moneta, a także szczegóły tak brzydkie, że można zapomnieć o oddychaniu.


Scenariusz filmu oparty jest na na wpół autobiograficznej powieści francuskiej ikony Annie Ernaux. Francusko-rumuńska aktorka Anamaria Vartolomei (o tak jasnych oczach jak Rachel Bloom z Crazy Ex-Girlfriend) jest godna uwagi jako utalentowana nastolatka z klasy robotniczej, Anne. Studiując literaturę w Angouleme, Anne jest zdeterminowana, by pójść na uniwersytet i wydaje się być spokojna jak ogórek, nawet kiedy odkrywa, że jest w ciąży. Wie, że aborcja jest nielegalna, ale jest pewna, że lekarze i/lub jej przyjaciółki, Brigitte (Louise Orry-Diquero) i Helene (Luana Bajrami), przyjdą jej na ratunek.


Wielu genialnych reżyserów i scenarzystów, poruszając temat niechcianych ciąż, podkreśla znaczenie kobiecej przyjaźni (4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni; Portret płonącej damy; Nigdy nie rzadko, czasami zawsze; nie można prosić o bardziej lojalnych BF niż ci, których widzimy w tych filmach). Zdarzyło się jest jednak bardziej zainteresowany hojnością obcych ludzi.


Jedną z pamiętnych postaci jest aborcjonistka Mme Riviere (Anna Mouglalis). W historii kina żadna lekarka z zaplecza nie wyglądała tak efektownie (Mouglalis w przeszłości grała Coco Chanel i Juliette Greco). Ma też pewien rodzaj swawoli, a idąc do pracy, mogłaby być dzielnym żołnierzem, uwikłanym w szczególnie trudny moment walki.


Zdarzyło się często ma atmosferę filmu wojennego, ale jeśli to sprawia, że świat stworzony przez Diwana brzmi moralnie czarno-biało, to tak nie jest. Anne nie może zwierzyć się swojej matce prowadzącej bar, Gabrielle (wspaniała Sandrine Bonnaire), prawdopodobnie dlatego, że jej matka uważa aborcję za przestępstwo. Jednak Gabrielle nigdy nie jest przedstawiona jako słaba czy wąsko myśląca. Tryskająca ciepłem i inteligencją, twarda jak Nomadlandia Fern, Gabrielle jest po prostu innym rodzajem pionierki.


Widać, dlaczego Chloe Zhao i Bong Joon-ho (oboje członkowie weneckiego panelu, którzy jednogłośnie zagłosowali na Zdarzyło się) zostali przyciągnięci do tego filmu. Diwan jest fanem długich ujęć. Owszem, nie spieszy się, ale jej subtelny thriller nie marnuje ani sekundy.


https://telegra.ph/Zdarzy%C5%82o-si%C4%99-2022---Recenzja-ca%C5%82ego-filmu-10-25

https://zdarzylo-sie-caly-film.1msite.eu/

https://zdarzylo-sie.s3.us-west-004.backblazeb2.com/zdarzylo-sie-2022-recenzja-calego-filmu.html

https://leetcode.com/zdarzylo-sie/

https://www.brijj.com/zdarzylo-sie

Zdarzyło się - Cały Film Online

More actions